Dyskografia

Album ‘Cold War of Solipsism’ (premiera 26/01/2018)

devious-savior-okladka

Singiel “Devious Savior” (premiera 13/01/2017)

AOI - Roudn Square of the Triangle

Album “Round Square of the Triangle (2014)

koperta_na_1_cd_front_rgb

Singiel “Thrown Into the Fog” (2013)




 


Art of Illusion – “Cold War of Solipsism” (2018) 

Utwory na płycie:

  1. Ico
  2. Devious Savior (zobacz video)
  3. Allegoric Fake Entity (zobacz video)
  4. Santa Muerte
  5. Able To Abide
  6. Cold War Of Solipsism
  7. King Errant

Art of Illusion – “Devious Savior” (2017) 

singiel zapowiadający 2-gi studyjny albumDevious Savior - single cover

INFORMACJA PRASOWA (wersja pełna):

“Devious Savior” to tytuł nowego singla promowanego teledyskiem przez Art of Illusion, progresywno-rockowy zespół z Bydgoszczy. Nagranie zapowiada ukazanie się drugiej studyjnej płyty, planowanej na wiosnę.

Energiczny, trwający ponad 7 minut utwór opowiada o zmaganiach z własnymi słabościami oraz dążeniem do samowyzwolenia. Scenariusz teledysku został wypracowany przez członków zespołu. Fabularna część klipu, w której występuje aktor Piotr Sędkowski, została nakręcona nad Jeziorem Jezuickim. Obraz uzupełniają sceny z udziałem muzyków, nagrane w klasycystycznym Pałacu w Lubostroniu. Zdjęcia zostały nakręcone przez bydgoskiego operatora Łukasza Sowińskiego. W nagraniu wykorzystano także ujęcia z drona wykonane przez Flying Worm Studio. Produkcję teledysku wsparła firma GMG.

Drugi album Art of Illusion oprócz kompozycji mocniejszych będzie zawierał także utwory bardziej nastrojowe. W porównaniu z pierwszą płytą zespołu, w znacznym stopniu instrumentalną (“Round Square of the Triangle”, Lynx Music, 2014), na nowym krążku będzie można usłyszeć znacznie więcej partii śpiewanych.

Art of Illusion występowało m.in. z takimi uznanymi zagranicznymi grupami jak: Dream Theater, Anathema, Evergrey, Pendragon, The Watch czy polskimi: Riverside, SBB, Collage, Tides From Nebula, Materia. Zespół pojawił się m.in. na takich scenach jak: Spodek (Katowice), Opera Śląska (Bytom), Teatr Śląski (Katowice), Filharmonia Kaszubska (Wejherowo), CKK Jordanki (Toruń) czy MCK (Bydgoszcz). W 2016r. grupa zadebiutowała poza granicami kraju, na festiwalu w szwedzkim Göteborgu.

Kolejna ofensywa koncertowa planowana jest po premierze płyty. Art of Illusion pojawi się w całym kraju u boku takich grup jak Votum, Lion Shepherd, Blindead, Retrospective, Mechanism, Hegemony czy Abstrakt. Trasa obejmie również występy poza Polską m.in. w niemieckim Rüsselsheim, znanym z organizacji wielu koncertów muzyki progresywnej. Więcej szczegółów niebawem…

INFORMACJA PRASOWA (wersja skrócona):

“Devious Savior” to tytuł nowego singla promowanego teledyskiem przez Art of Illusion, progresywno-rockowy zespół z Bydgoszczy. Energiczny, trwający ponad 7 minut utwór opowiada o zmaganiach z własnymi słabościami oraz dążeniem do samowyzwolenia. Zdjęcia zostały nakręcone nad Jeziorem Jezuickim i w Pałacu w Lubostroniu. Nagranie zapowiada ukazanie się drugiej studyjnej płyty, planowanej na wiosnę, która będzie promowana licznymi koncertami w kraju i zagranicą m.in. z takimi zespołami jak: VotumLion ShepherdBlindeadRetrospectiveMechanism, Hegemony czy Abstrakt.

 


Art of Illusion – “Round Square of the Triangle” (Lynx Music, 2014)
pierwszy studyjny album

AOI - Roudn Square of the Triangle

Utwory na płycie:

  1. Intro (1:29)
  2. Distance (8:40)  (zobacz video)
  3. Instinct (7:01)
  4. For Her (6:24)   (zobacz video)
  5. Round Square (5:34)
  6. The Triangle (7:04)
  7. Thrown Into The Fog (7:09) (zobacz video)
  8. Shattered Mirror (3:46)  (zobacz video)
  9. The Rite of Fire (9:05)  (zobacz wizualizację)
  10. Disconnection (8:52)

Skład:
Filip Wiśniewski – gitara
Paweł Łapuć – fortepian, instrumenty klawiszowe
Kamil Kluczyński – perkusja
Mateusz Wiśniewski – gitara basowa

Gościnnie:
Marcin Walczak – śpiew: (4,8,9)
Tomasz Glazik – saksofon barytonowy (6)
Emilia Mielewczyk – flet (4)

Data wydania: 17/11/2014
Wydawca: Lynx Music

INFORMACJA PRASOWA:
http://www.lynxmusic.pl/index.php/component/muscol/A/117-art-of-illusion/247-round-square-of-the-triangle

Po długim okresie przygotowań swojego wydania doczekał się album bydgoskiego zespołu progresywno-rockowego Art of Illusion pod nieco przewrotnym tytułem „Round Square of The Triangle”. Czy możliwe jest połączenie wszystkich tytułowych figur w jedną spójną konstrukcję? Przy odrobinie iluzji wszystko jest możliwe…

Art of Illusion jest niecodziennym zespołem znanym fanom z mocnych, instrumentalnych utworów z bogatą aranżacją, dużą liczbą wirtuozerskich solówek oraz dynamiczną sekcją rytmiczną. Zespół jest w istocie kwartetem uzdolnionych instrumentalistów (choć współpracował również z różnymi wokalistami), w skład którego wchodzą muzycy takich formacji i projektów jak Hologram, Plotnicky, Yesternight, czy też z występów solowych pod szyldem Pianomatyk.

Grupa powstała w 2002 roku w Bydgoszczy, od początku działalności prezentując rozbudowane kompozycje spod znaku progresywnego rocka, łącząc je jednakże z ostrzejszym, heavymetalowym brzmieniem. Inwencja melodyczna, bogate aranżacje harmonijnie współgrają z biegłością techniczną tworzących zespół muzyków tworząc urzekającą paletę muzycznych barw i nastrojów.

Debiutancki album stanowi efekt wieloletniej pracy zespołu, w skład którego wchodzą Filip Wiśniewski (gitara), Paweł Łapuć „Pianomatyk” (fortepian, instrumenty klawiszowe), Mateusz Wiśniewski (gitara basowa) oraz Kamil Kluczyński (perkusja). Ponadto w 3 utworach zaśpiewał Marcin Walczak. Dodatkowo gościnnie usłyszymy również flecistkę Emilię Mielewczyk oraz saksofonistę Tomasza Glazika, grającego na co dzień z zespołem Kult.

Historia powstawania albumu mogłaby stanowić temat na książkę – zmiany w składzie, wyjazdy członków zespołu, problemy techniczne z rejestracją partii, uporządkowanie dziesiątek wersji materiału, różne podejścia do miksowania nagrań i perturbacje z wokalistami spowodowały, że produkcja tak skomplikowanego albumu własnym sumptem zajęła niemal 10 lat. Mimo to wydaje się, że utwory wciąż brzmią w miarę świeżo.

Płyta Round Square of The Triangle składa się z 8 kompozycji, zawartych na 10 ścieżkach. Z pierwszego utworu Distance wyodrębnione zostało spokojne Intro, po którym nadchodzi lawina mocnych riffów a następnie majestatyczna solówka gitarowa przy dźwiękach smyczków. Utwór zresztą konsekwentnie rozwija się, zaskakując coraz nowymi popisami muzyków. Tytułowa „geometryczna” kompozycja została rozbita na 2 części pośrodku albumu (Round Square oraz The Triangle), w której muzyczne klimaty zmieniają się jak w kalejdoskopie (m.in. łagodniejsze i ostrzejsze fragmenty orkiestrowe, klasyczne riffy hardrockowe, motywy hiszpańskie, orientalne, bluesowe czy freejazzowe).

Jak przystało na grupę progresywną większość utworów jest dość długa i trwa w okolicach 7-8 minut. Wyjątek stanowi Shattered Mirror, ballada z dramatyczniejszą końcówką. Pierwsza część utworu Rite of Fire też mogłaby uchodzić za balladę, ale od połowy dają o sobie znać instrumentalne żywioły. Na uwagę zasługuje także z pewnością kompozycja For Her, która nawiązuje do muzyki dawnej.

Nieco nowocześniejszym, energicznym utworem jest za to Instinct, oparty na wyrazistej i dynamicznej partii basu z psychodelicznymi solówkami. Wreszcie wieńczące album Disconnection jest rozbudowaną suitą z dostojnymi dźwiękami gitary, przesyconymi melodyjnym akompaniamentem fortepianu, z rozbudową wstawką orkiestrową pośrodku utworu oraz mocnymi riffami efektownie kończącymi płytę.

Nadejście albumu Round Square of The Triangle już w zeszłym roku zwiastował 7-minutowy teledysk do utworu Thrown Into The Fog.

Oprócz dużej liczby różnorodnych solówek i częstych zmian rytmicznych na uwagę na pewno zasługują „żywe” partie fortepianowe oraz bogate aranżacyjnie wstawki orkiestrowe. Wokalista zaśpiewał jedynie w 3 utworach, ale już wiadomo że na kolejnym albumie, który już jest w przygotowaniach, będzie można usłyszeć go zdecydowanie więcej.

Tymczasem zapraszamy na wyprawę w krainę iluzji…

Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u oraz stronie zespołu:
http://www.facebook.pl/artofillusionband
http://www.youtube.com/artofillusionband
http://artofillusion.info/

——————————

Art of Illusion – “Thrown Into the Fog” (2013)
singiel zapowiadający pierwszy studyjny album (‘Round Square of the Triangle’)

koperta_na_1_cd_front_rgb

Utwór ‘Thrown Into the Fog‘ został opublikowany we wrześniu 2013 na kilka miesięcy przed premierą całego debiutanckiego albumu wraz z teledyskiem utrzymanym w “mglistym” klimacie. Premierze singla towarzyszył specjalny koncert w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszcz.

INFORMACJA PRASOWA:

Art of Illusion – powrót przez mgłę

1 września światło dzienne ujrzał pierwszy teledysk bydgoskiego zespołu progresywno-rockowego Art of Illusion do utworu „Thrown into the fog”. Ten nietypowy singiel (7-minutowa suita instrumentalna) jest zapowiedzią długo oczekiwanej płyty tej formacji, a także nadchodzącego koncertu, który odbędzie się 29 września w Miejskim Centrum Kultury.

Art of Illusion jest niecodziennym zespołem znanym fanom z mocnych instrumentalnych utworów z bogatą aranżacją, dużą liczbą wirtuozerskich solówek oraz dynamiczną sekcją rytmiczną. Zespół jest w istocie kwartetem uzdolnionych instrumentalistów (choć współpracował również z różnymi wokalistami), w skład którego wchodzą muzycy takich formacji i projektów jak Hologram, Plotnicky czy też z występów solowych pod szyldem Pianomatyk.

Teledysk do utworu nakręcony został przez ekipę Mania Studio znaną m.in. z produkcji klipów dla takich artystów jak Coma, Riverside, Behemoth, Grzegorz Turnau czy Happysad. Zdjęcia kręcone były głównie w Łodzi. Jak wyjaśnił reżyser: „Staraliśmy się za pośrednictwem pewnych zabiegów wizualnych oraz montażu, który opiera się na długich ujęciach oddać klimat utworu i pewną dawkę energetyczną, który ze sobą niesie”. Przedsięwzięcie było sporym wyzwaniem z uwagi na długość trwania utworu i brak linii wokalnej. Projekt był współfinansowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy.

Utwór „Thrown into the fog” jest zwiastunem albumu formacji, który przygotowywany jest przez ostatnie lata. Jak przyznają członkowie grupy: „W naszym przypadku przy tego rodzaju muzyce wszystko musi być dopracowane na ostatni guzik, dlatego woleliśmy poświęcić więcej czasu, aby wyjść z propozycją, która zaspokoi gusta melomanów i będzie nam sprawiała absolutną satysfakcję”. Płyta jest obecnie na etapie postprodukcji i zespół szuka wytwórni, która byłaby zainteresowana jej wydaniem.

Po dłuższym okresie braku aktywności scenicznej zespół pojawi się 29 września na scenie MCK w rodzimej Bydgoszczy. Koncert wzbogacany będzie intrygującą scenografią i ciekawymi wizualizacjami. Całe wydarzenie będzie rejestrowane i wydane w formie DVD.